OM SYNTH.NU

REDAKTIONEN

Synth.nu skapades 2004 av Sandra Dahl Friberg. Den första sajten hade databasfunktioner för att inloggade användare skulle kunna lägga in skivor, event, foruminlägg med mera. Dock var huvudsyftet då som nu

- att erbjuda läsning i form av recensioner, artiklar och intervjuer.

Bara det handlar om synthmusik.

 

Med åren har skribenterna varit många, men dagens redaktion består av Gustaf Hull, Benjamin Kristiansen, Henrik Kanatidis, Johan Wejedal, Erik Ångman, Martin Brandhill och Mattias Larsson. Alla med lång erfarenhet av synthmusik och alla är olika specialiserade inom den elektroniska musikens subgenres.

 

I början av 2015 tog  Gustaf över sidan efter att varit redaktör sedan 2007.

 

Allt arbete sker på ideell basis och alla kostnader finansieras privat. Alla skribenter gör detta av passionen till synthmusiken. Synth.nu är således inget företag utan drivs endast som ett oberoende "webzine".

Synth.nu - utseende 2004-2015 byggd och designad av Sandra Dahl Friberg.

Gustaf Hull

Redaktör & skribent

gustaf@synth.nu


Expertområde: electropop, indietronica, alternative, synthwave,

cold wave, new wave, ambient, chip, laptop

 

Henrik Kanatidis

Skribent

henrik@synth.nu

 

Expertområde: synthpop, experimental, industrial, EBM, body, new wave, ambient, IDM

 

Benjamin Kristiansen

Skribent

benjamin@synth.nu

Expertområde: synthpop, futurepop, EBM, goth, noise, harsh, body, industrial metal,

old school

Johan Wejedal

Skribent

johan@synth.nu

 

Expertområde: synthpop, minimal, electronic

 

Erik Ångman

Skribent

erik@synth.nu

 

Expertområde: synthpop, ambient, experimental, dark wave, trip hop, cold wave, minimal, IDM, progressive

 

Martin Brandhill

Skribent & sociala medier

martin@synth.nu

 

Expertområde: electropop, synthpop, electro clash, synthwave

 

Mattias Larsson

Skribent

mattias@synth.nu

 

Expertområde: EBM, old school, electro punk, IDM, body, noise, industrial, experimental

 

COPYRIGHT (C) 2018